חזרה ליסודות: 1 על 1 (פוסט #2 – התקפה)

02/01/2021 11:30 | הוקי IQ, חדשות

אתה עם הפק. מולך שחקן הגנה. מצב קלאסי של 1על1. מה אתה עושה? מה המטרה שלך?

על מנת לדעת איך לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר במצב כזה, הכתבה הבאה בנויה כמו חידה – בכתבה רמזים ושאלות מנחות אשר יעזרו לחשוף את התשובה. על מנת להפיק את המרב מהכתבה, קחו את הזמן והכינו עט ודף. פתחו את הקישורים לכתבות הקודמות ונסו לענות על השאלות בעצמכם לפני שאתם רואים את התשובה לכל שאלה. המטרה פה היא להפעיל את הראש, לא לקבל תשובות מוכנות מראש.

לפני שנצא לדרך, כדאי לחזור ולקרוא מה מטרת שחקן ההגנה: חוזרים ליסודות – 1על1. טיפים למגנים. הרי כבר למדנו שהסוד להצלחה טמון בהכרות עם האויב.

קראתם? מעולה. בואו נתחיל…

שאלה #1 – מה האפשרויות שלך כשחקן התקפה ב1על1?

בתמונה אפשר לראות 4 אפשרויות:

1. לשמור על הפק

2. למסור

3. לזרוק לשער

4. לעבור

שאלה #2 -מה ההבדל בין אפשרויות 1+2 לאפשרויות 3+4?

שחקן הבוחר באפשרויות 1 או 2 מבין שאחוז ההצלחה במצב הנוכחי לא מספיק גבוה ולכן בוחר ליצור מצב חדש על ידי מסירה לשחקן אחר או על ידי כך ששומר על הפק. בואו נשים את שתי האפשרויות האלו בצד.

נצא מנקודת הנחה שהמצב שאנחנו נמצאים בו הוא מצב שכדאי שננצל ליצור מהלך לשער – לזרוק או לעבור את השחקן. או במילים אחרות – במצב הנוכחי יש אפשרות ליצור אחד ממצבי ההבקעה שלמדנו.

שאלה #3 – אילו מצבי הבקעה באפשרותכם ליצור?

1. לנסות לעבור את השחקן וליצור זריקה מתוך הבית

2. זריקה עם שחקן שמסתיר לשוער וריבאונד

שאלה #4 – מה יכול לעזור לכם להחליט האם לזרוק את הפק וללכת לריבאונד או לנסות לעבור את השחקן?

המרווח בינכם לשחקן ההגנה

– אם המרווח גדול ושחקן ההגנה קרוב לשוער שלו אז עדיף להשתמש במרווח שקיבלתם, לזרוק לשער "דרך" המגן ככה שהוא מסתיר לשוער שלו וללכת לריבאונד אחרי הזריקה. אם שחקן ההגנה ממש קרוב לשוער שלו ונותן לכם להיכנס לבית ולזרוק אז אפילו עוד יותר טוב – גם זריקה מהבית, גם זריקה כשהשוער לא רואה את הפק וגם הזדמנות לריבונד – שלושה מצבי הבקעה בפעולה אחת.

– אם המרווח קטן, יש אפשרות לעבור את השחקן ולהגיע לשוער

שאלה #5 -מה יכול לעזור לכם להחליט באיזה צד של המגן לנסות לעבור אותו?

המיקום של המגן

בכתבה הראשונה – חוזרים ליסודות – 1על1. טיפים למגנים, למדנו שהמגן ינסה להתמקם כך שהוא יכוון אתכם לנתיב החיצוני. אם המגן לא מתמקם נכון, אם הוא מתמקם בנתיב החיצוני או מולך, תעבור אותו דרך הנתיב המרכזי. אם המגן מתמקם נכון, תעבור אותו בנתיב החיצוני.

שאלה אחרונה – אילו פעולות תוכלו לעשות על מנת לעבור את המגן?

1. הטעיות

– בסרטון הבא טיפ חשוב להצלחה בהטעיות – יש למקם את הפק ב ATTACK/TRIPLE THREAT POSITION – מפה אפשר (1) לעשות הטעיה, (2) לזרוק או (3) למסור:

2. שינוי כיוון (במיוחד אם המגן עושה הצלבה)

3. שינוי מהירות 

שינוי מהירות יעזור לנו לעבור את המגן או ליצור מרווח לפניו לזריקה

נפגש על הקרח!

על המחבר
מיכאל הורוביץ – בעל תואר ראשון באימון בהוקי קרח מאוניברסיטת הגה-היליה בפינלנד, תעודת מאמן הוקי רמה 4 בארה"ב, תעודת מאמן חדר כושר והרמת משקולות אולימפי, בתהליכי סיום תזה כחלק מלימודי תואר שני במכון וינגייט, לשעבר ראש הועדה המקצועית של ההתאחדות הישראלית להוקי קרח ומאמן נבחרות ישראל. משחק, מאמן וחי הוקי כבר 25 שנה.